Piszą o nas……….

Żeby książka nie trafiła na śmietnik
zdjecie_fundacja
28 marca 2013, godz. 06:00 (81 opinii)
Krzysztof Chmielewski z fundacji „Podziel się książką”: – Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z osobami i instytucjami, którym również bliskie jest promowanie czytelnictwa.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Krzysztof Chmielewski z fundacji „Podziel się książką”: – Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z osobami i instytucjami, którym również bliskie jest promowanie czytelnictwa.

Gdańska fundacja „Podziel się książką” zajmuje się bezpłatnym przekazywaniem literatury, czasopism i podręczników szkołom, bibliotekom i domom dziecka. Dlaczego to robi? Żeby książka miała drugie życie.

Na razie największym kłopotem fundacji nie jest brak książek, ale… regałów. Każde wsparcie w tej materii będzie mile widziane.

- Ludzie książki wyrzucają masowo. Bo im się znudziły, a na ponowne czytanie nikt nie ma czasu. Albo odziedziczyli biblioteczkę z mieszkaniem po dziadku, szykują remont i nie mają gdzie książek trzymać – mówi Paweł Siwiec z fundacji „Podziel się książką”. – A my takim książkom chcemy dać drugie życie. Bo nie ma nic gorszego, niż wyrzucanie książek na śmietnik.

Paweł Siwiec razem z Krzysztofem Chmielewskim założyli fundację ponad rok temu. Książki kochają od dawna, więc swoją pasją postanowili zarażać innych. Postawili sobie za cel: dostarczyć słowo pisane wszystkim, którzy tego potrzebują. Odbierają książki od osób, które chcą ich się pozbyć. Następnie nieodpłatnie przywożą je do szkół, bibliotek, szpitali, domów dziecka czy domów opieki. Wystarczy się do nich zgłosić.

Obecnie w swoich zbiorach mają około 10 tysięcy egzemplarzy. Są podręczniki, literatura piękna i popularnonaukowa czy bajki dla dzieci. Większość jeszcze w kartonach, bo dopiero niedawno przeprowadzili się do nowych pomieszczeń przy ul. Norblina 28 w Gdańsku Oliwie.

- Naszym problemem nie jest brak książek, ale… regałów – mówi Chmielewski. – Chcielibyśmy wszystkie nasze tytuły prezentować tematycznie na półkach, żeby zainteresowane instytucje bez problemów znalazły interesujące je pozycje.

Z pomocy fundacji skorzystała już m.in. Akademia Morska, której bibliotekę uzupełnił zbiór czasopism poświęconych tematyce marynistycznej i żeglarskiej oraz biblioteka publiczna na Przymorzu. „Podziel się książką” dostarczała również literaturę do akcji gdańskiego ZKM, który w tramwajach propagował czytelnictwo.

- Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z osobami i instytucjami, którym również bliskie jest promowanie czytelnictwa – dodają założyciele fundacji.

Aby oddać niepotrzebne książki, można kontaktować się z fundacją pod numerem telefonu: 795 010 060 lub mailowo: podzielsieksiazka@onet.pl. Fundacja zaprasza również do kontaktu instytucje, które są zainteresowane przyjęciem książek.